Ana Sayfa » Nasıl Yapılır? » Youtube Ücretli İçerik Nedir

Youtube Ücretli İçerik Nedir

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte; internet kullanımı da günden güne artış gösteriyor. Artık büyük firmalar, holdingler, mağazalar kısacası iş hayatında faaliyet gösteren her kurum ve her insan hem teknolojinin hem internetin nimetlerinden faydalanıyor.

Çünkü günümüzde en önemli şey zaman, bu yüzden firmaların ve insanların önceliği, kısa zamanda onlarca hatta binlerce müşteriye ulaşabilmek. Ya da satılan ürünle ilgili, verilen hizmetle ilgili bilgi verebilmek.

İnternette en çok ziyaret edilen sitelerden birisi de, dünyaca ünlü video sitesi YouTube. YouTube’nin en son ve en yeni hizmetlerinden birisi ücretli içerik hizmeti. YouTube ücretli içerik nedir? Bu içerik nasıl oluşturulur, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Ücretli içeriklere erişim

Ücretli içerik; sadece belirli bir ücret ödeyen müşterilerin veya kişilerin erişebildiği, izleyebildiği içerik türüdür. Eğer YouTube’de kanal sahibiyseniz; satın alma, kiralama veya abonelik koşulları oluşturmak mümkün. YouTube’de video izleyenler, ücretli içeriklere sadece satın aldığında, kiraladığı zaman yada abonelik durumunda izleyebilirler. Abonelik durumunda, tüm abonelere 14 gün boyunca devam eden bir deneme süresi sunulur.

Bu nedenle deneme süresinde olan abonelerden herhangi bir şekilde ücret talep edilmez veya para tahsilatı yapılmaz. Ücretli kanal ise; video izleyen kişilerin aylık ya da yıllık olarak abone olup içerikleri izleyebildikleri kanaldır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta; ücretli içeriklere YouTube’dan veya bu siteyi destekleyen uygulamalara sahip cihazlardan izlenebiliyor olmasıdır.

Ücretli içerik nasıl oluşturulur?

Ücretli içerik oluşturmak için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır;

1) YouTube hesabından ücretli içerikleri aktif hale getirmek için yapılması gerekenleri uygulamak

2) Sahip olunan kanala içerik yüklemek

3) Videoların izlenebilmesi için satın alma, kiralama veya abonelik koşulları oluşturmak.

Ücretli içeriklerden elde edilen gelirler nasıl öğrenilir?

YouTube’den ücretli içerik oluşturulduğunda elde edilen gelirleri öğrenmek için ise yapılması gerekenler şunlardır;

1) İçerik yöneticisi bölümünde ki işlem raporları bölümüne girilir

2) Ücretli abonelik kısmından hesaptan para kazanma özelliği sayfasına girilir

3) YouTube Analytics işlem gelirleri raporlarından gelirleri görüntülemek mümkün.

Buna da göz atabilirsin

Dragonchain Nedir?

Dragonchain, Disney bünyesinde geliştirilen, blockhain teknolojisi ile üretilmiş bir kripto paradır. Başlangıçta “Disney Özel Blockhain …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir