Ana Sayfa » YouTube Para Kazanma » YouTube ile Nasıl Para Kazanılır?

YouTube ile Nasıl Para Kazanılır?

YouTube kanalı açmayı düşünen arkadaşların en çok akıllarına takılanı şüphesiz YouTube’dan nasıl para kazanılır konusudur.


YouTube’dan para kazanmak sanıldığı kadar zor, herkes yapabilir denecek kadar da kolay değildir. Bu yola çıkan hemen her YouTuber’ın kafasında milyoner olma hayalleri milyonlar kazanmasa da video çekerek geçinmek vardır diyebiliriz.

Öncelikle başarıyı yakalamak istiyorsak gerçekten azimle ve gayretle çalışmamız gerektiğini bilelim. Sonrasında paraların hayalini kuralım.

Herneyse konuya dönüyorum:

YouTube elde ettiği gelirin bir kısmını AdSense yoluyla içerik oluşturuculara yani siz yayıncılara dağıtmaktadır.

AdSense programına kayıt olmak için bu linki kullanabilirsiniz.
https://www.youtube.com/account_monetization

Kayıt işlemlerini hallettikten sonra başvurunuzun alındığına dair bir e-posta gelecek. Bu e-postayı takiben 48 saat (deseler de inanmayın. ortalama 5 gün) içinde bir onay ya da ret maili alacaksanız.

Bundan sonraki süreç kabul edildiğinizi varsayarak devam edecektir.

AdSense programına dahil olduğunuza göre artık video yüklemeye başlayabilirsiniz.

Ama burada dikkat edilmesi gereken bir konu var:

başka kanallardaki videoları indirip kendi kanalınıza yüklemek,
içerisinde telif hakkı olan müziklerin/görüntülerin yer aldığı videolar yüklemek,
(tv yayınları, radyo kayıtları konusunda deneme yanılma yoluyla hareket edebilirsiniz.)

para kazanma hayallerinizi suya düşürebilir, çünkü YouTube bunu rahatlıkla fark eder ve gereğini yapar. (Muhtemelen o videodan para kazanamazsınız. Videonun engellenmesi de ihtimaller dahilinde.)

YouTube para kazanma konusunda sık sorulan sorular ve cevapları
(Burada yer almayan soruları yorum bölümünden iletibilirsiniz.)

Ücretlendirme nasıl oluyor?

YouTube’daki videolarınız izlendikçe ve içerisindeki reklamlara tıklandıkça AdSense hesabınızda paralarınız birikmeye başlar. Verilen ücretler çok değişiklik göstermekte. Her reklamverenin bütçesi ve tıklama başı maliyeti farklı olduğu için tüm reklamlardan aynı parayı kazanmanız mümkün değil.

Paramı nasıl alacağım?

Hesabınızdaki tutar 200 TL ve üzerinde olursa kayıt sırasında verdiğiniz isim-soyisim ile eşleşen bir banka hesabına paranız transfer ediliyor.

18 Yaşından küçüğüm ne yapmalıyım?

Anne ya da babanızın izni dahilinde onların adıyla kayıt olabilirsiniz.

Para kazanma hesabım kapatılır mı, kapatılıyorsa hangi durumlarda kapatılıyor?

Kendi reklamlarınıza tıklarsanız, tıklamayı teşvik ederseniz, çok sayıda AdSense hesabı açarsanız, çok sayıda telif hakkı yerseniz ve şikayetlere maruz kalırsanız hesabınız kapatılır ve tekrar açılması pek mümkün değil. Bu konuda çok ama çok katılar. Asla taviz vermiyorlar.

Daha çok kazanmak için ne yapmalıyım?

Vay be dedirtecek videolar yükleyin! Böylece abone sayınızı arttırın, aboneleriniz arttıkça doğal yolla izlenmeleriniz, paylaşım oranınız, etkileşim ve tabi ki tıklama oranı da artacaktır. 

 

 

AdSense dışında YouTube para kazanma yolları

İyi bir içerik üretisi iseniz, çok sayıda aboneniz varsa ve izlenmeleriniz yüksekse iyi paralar kazanmak için AdSense kullanmak veya AdSense sistemiyle kendinizi sınırlandırmak zorunda değilsiniz.

 

Sponsor reklamlar alarak, satış ortaklığı yaparak ya da kanalınız aracılığıyla ticaret yaparak da kanalınızdan para kazanabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey.

 

Mesela satış ortaklığı veren birçok firma var. Bu konuda bildiğim kaliteli bir firma için bana ulaşabilirsiniz.

Satış ortaklığı ile para kazanma

Firmaların ürünlerini sattıkları online mağazalara ait linkleri videonuza ekliyorsunuz ve videonuzda ürüne birkaç atıfta bulunarak izleyicilerinize ürünü tanıtıyorsunuz. Eğer izleyicileriniz firmadan alışveriş yaparsa alışveriş tutarı kadar komisyonunuzu alıyorsunuz. Bu kadar basit!

 

 

Buna da göz atabilirsin

Dragonchain Nedir?

Dragonchain, Disney bünyesinde geliştirilen, blockhain teknolojisi ile üretilmiş bir kripto paradır. Başlangıçta “Disney Özel Blockhain …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir