Ana Sayfa » Facebook » Çalınan Facebook Sayfasını Geri Alma

Çalınan Facebook Sayfasını Geri Alma

Facebook sayfa sahiplerinin sık karşılaştığı sorunlardan birisi de Facebook sayfalarının kötü niyetli kişiler tarafından çalınmasıdır.

Çalınan Facebook sayfası nasıl kurtarılır ve nasıl şikayet edilir? Sorularının cevaplarını bu makalemizde verdik. Burada anlatılanları uygulayarak sayfanızı koruyabilir, çalınan sayfanızı geri alabilirsiniz.

Facebook sayfası nasıl çalınır?

Burada yazan maddeleri okuyarak almanız gereken güvenlik önlemlerini ve dikkat etmeniz gereken şeyleri öğrenebilir, sayfanızı ve hesabınızı kötü niyetli kişilerden koruyabilirsiniz. Bu maddelerin altında çalınan sayfanızı geri almak için kullanabileceğiniz bağlantı yer almaktadır.

*Beğeni hilesi, takipçi hilesi, profilime kimler bakmış gibi uygulamaları kullanmayın, çünkü bu uygulamaları kullanmak için uygulama sahibine hesabınıza erişim yetkisi vermek zorundasınız. Erişim yetkisini alan uygulamanın sahibi/sahipleri kötü niyetli kişiler ise hesabınıza erişebilirler ve sayfalarınızı/gruplarınızı çalabilir, duvarınız ve mesajlarınız aracılığıyla reklam paylaşımı yapabilirler.

*Bilmediğiniz kaynaklardan dosya yüklemeyin, yüklediğiniz dosyanın içine gizlenen bir trojan sayesinde tüm bilgileriniz kötü niyetli kişiler tarafından görülür ve kullanılır.

*Şifrenizi isteyen web sitelerine asla şifrenizi vermeyin. Facebook.com ile görünüşü birebir aynı olsa dahi adres çubuğundan facebook.com’da olduğunuzu teyit edin.

*Videonun devamını izlemek için uygulamayı/uzantıyı yükleyin şeklinde bildirim gönderen web sitelerini terk edin. Günümüz tarayıcılarında video izlemek için gereken tüm eklentiler halihazırda yüklü gelir ve herhangi bir şekilde eklenti/uygulama/player yüklemenize gerek yoktur.

*Herkesin söylediği gibi şifrenizi kolay tahmin edilebilecek bir şekilde oluşturmayın.

*Hesabınıza giriş yapabilmek için telefonunuzdan onaylama yapılmasını sağlayın. Bunu yaparak daha önce giriş yapmadığınız bir tarayıcıdan hesabınıza giriş yapmak istenirse telefonunuza gelen kodu girmeniz gerecek ve kötü niyetli kişiler hesabınıza erişememiş olacak.
https://www.facebook.com/settings?tab=security§ion=approvals&view

Bu linkteki sayfadan giriş onaylarını açarak maksimum koruma sağlayabilirsiniz.
*Mutlaka bir Internet security yazılımı kullanın. Ama asla crackli antivirüs kullanmayın.

*Tanımadığınız hatta tanıdığınız kimseyi sayfanızda üst yönetici yapmayın, içerik editörü ve moderatör yetkileri paylaşım yapmak, mesajları ve yorumları yanıtlamak için yeterlidir.

*Sayfa satın alıyorsanız mutlaka yazılı bir sözleşme ile haklarınızı güvence altına alın. Sayfayı satın aldığınız kişi sayfam çalındı diye bildirimde bulunup size sattığı sayfayı geri alabilir. Uyanık olun!

 

Facebook sayfam çalındı, nasıl geri alırım?

Kesin bir yöntem olmamakla beraber Facebook yardım merkezinde bulunan  Başkasının Eline Geçmiş Bir Sayfayı Bildirin aracını kullanarak Facebook destek departmanına şikayette bulunabiliyorsunuz. Başvurunuz uygun görülürse 24-48 saat içinde geri dönüş yapılıyor ve sizden bazı bilgileri sağlamanız istenebiliyor. İşlemler sonucunda çalınan sayfanız size iade ediliyor.

https://www.facebook.com/help/contact/434468003315353

Bu bağlantıyı kullanarak Facebook sayfa işlemleri ekibine şikayette bulunabilirsiniz.

Bağlantıdaki sayfa üzerinden gönderilen talepleri gerçekten okuyor ve işleme alıyorlar. Bizzat çalınan sayfamda denedim ve sayfamı geri almayı başardım.

Talebiniz uygun görülürse sayfanız size geri veriliyor, çalan kişi yöneticilikten çıkarılıyor. Olumlu sonuçlanan işlemlerde size e-mail ile geri dönüş yapılacağı için veya sizden bilgi/kanıt istenebileceği için mutlaka e-maillerinizi sık sık kontrol edin.

Facebook sayfa çalma suçu

Bunların yanında sayfanızı hackleyen kişinin cezasız kalmaması için savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. Sayfanızı çalan kişi veya kişilerin yaptıkları TCK Madde 243 ve Madde 244 de belirtildiği üzere açıkça suçtur ve cezası suçun niteliğine göre bir yıldan beş yıla kadar hapistir.

Benim şahsi düşüncem, böyle bir eyleme kalkışan kişinin cezasız kalmamasından yana, mutlaka savcılığa verin.

Eğer sayfanızı çalan şahıs sayfanızda paylaşım yaptıysa ve sayfayı kurtardıysanız, paylaşımları silmeyin. Paylaşımlarda sayfanızı çalan kişinin ismi mutlaka yer alıyordur. Yasal soruşturmada delil olarak sunabilirsiniz.

Buna da göz atabilirsin

Dragonchain Nedir?

Dragonchain, Disney bünyesinde geliştirilen, blockhain teknolojisi ile üretilmiş bir kripto paradır. Başlangıçta “Disney Özel Blockhain …

9 comments

 1. Benim sayfam calindi. Calan baska admin. Sikayet ettim. Ve cok sacma ama sayfadaki baska adminin hesabi calinmadigi icin sayfami bana geri vermediler. Ustelik aylardir faceye reklam verdigimi ve parasini odedigimi, yatirim yaptigimi soyledigim halde.

 2. benim sayfam çalındı ama sayfamı yayından da kaldırmış olablirler veya sayfa birleştirme ile farklı bir sayfa ile de birleştirilmiş olabilir yada ismini değiştirip yeni bir sayfa olarakta kullanılıyor olabilir lütfen yardımcı olun ne yapabilirim sayfamı geri almak için

 3. زراعة الشعر

  bu formda yoneticilikten çıkarıldığınız zaman ki sayfaların listesi geliyor fakat benim sayfa çok uzun zaman geçtiğinden bu çıkmıyor fakat sayfada benim telefon numaram mevcut
  nasıl alabilirim

 4. sayfam calındı nasıl geri alabilirim ??

 5. facem çalındı

 6. 2015 yılında bu hesabımdan açmış olduğum paylaşım gurubum SEN <3 BEN yönetimde olmayan biri veya birilerince çalındı şu an tek yönetici görünüyor hesabım açmış olduğum gurubumdan engellenmiş ve yönetimde yokum gurubumu nasıl geri alabilirim

 7. Benim 9 yıllık facemi de çaldılar E-Mail adersime giremiyorum eski tel numaram kayıtlı idi hiç bir şekilde tekrar geri alamiyorum .bilgilendirirmisiniz.tskler

 8. kendi facebook hesabım çalındı bunuda sezgin diye biri yapmış ve sayfa haline getirmiş reklam sayfası yapmış bunu nasıl kurtarabilrim ?

 9. FACEME GİŞ YAPAMIYORUM TELEFONUMDAN AMA OYUNLARA GİREBİLİYORUM OYUNLARDAN NASIL HESABIMA GİREBİLİRİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir